Orientační běh - SK Kamenice

MISTROVSTVÍ SVĚTA 2008 Olomouc

Po sedmnácti letech se vrátilo mistrovství světa do ČR ? v roce 1991 se běželo na Sklárně, v Karlových Varech a Mariánských Lázních a Kožak a Jana Cieslarová tam vyhráli do tohoto mistrovství jediné zlaté medaile.

Mistrovství ve sprintu jsem se neúčasnil, ale nějaké informace mám. Kvalifikace se běžela v Prostějově a finále v Olomouci. Od nějakého diváka jsem zaslechl, že mu volala nějaká známá a říkala mu, že je v Olomouci a že je tam nějaká zmatená paní. To, že onu známou nenapadlo, že jde o orientační běžkyni, mě docela překvapilo, protože všude bylo spoustu plakátů. Takže Olomouc tím mistrovstvím až tolik nežila?
Ostatní mistrovské závody postrádaly i tu civilazaci, takže neorienťáků na nich bylo minimum.
Kvalifikace na klasice se odehrála poblíž obce Dalov na sever od Šternberka. Mapa doprovodného závodu byla shodná s mistrovskou až na název a malý kus lesa navíc. V nějakém rozhovoru k WOC se psalo, že mistrovské a doprovodné mapy budou mít jinou generalizaci, téměř celé obě mapy jsem prošel a rozdíl nenašel?
Ve čtvrtek byla krátká trať. Oproti minulému českému WOC (Karlovy Vary, dostihové závodiště) byla dost divácky nepřátelská ? konala se na jižním okraji Hrubého Jeseníku, 60 km od Olomoce, cesta byla vyznačena delší, ale horší cestou, od parkoviště to bylo asi 1,5 km do kopce do arény WOC. A ještě pršelo? K tomu doprovodný závod měl start ještě 3km od parkoviště na opačnou stranu, z nichž 2,5 naštěstí nasadili autobusy. Kdyby je nenasadili, tak by to zavánělo ""prepare you for a lot o walking"":[http://kam.wz.cz/index.php??].
No trochu jsem odbočil?
Kvalifikace byla docela nudná, jednou za čas se ozvalo, že na radiu je ten a ten, nebo ta a ta, ale nic moc mi to neříkalo, protože jsem nebyl na sprintu.
Odpoledne bylo finále. Společně s Kotlářkou jsme se postavili přímo před velkoplošnou obrazovku.
Mezi pětačtyřicíti muži, kteří vyběhli jako první, startovali z Čechů Tomáš Dlabaja, Michal Smola a Vladimír Lučan.
Díky úplně nové věci, tzv. Tractracu (=GPS, která přes mobilní síť vysílá každé dvě vteřiny polohu závodníka), jsme jako diváci viděli všechny kufry, na startu, na jednom postupu v lese, u divácké kontroly a na postupu v pytlíku bylo každý závod kolem deseti kamer, a doběh byl přímo mezi námi a obrazovkou, akorát nám občas výhled zastínilk kameraman.
Michal Smola zaběhl fantasticky a skončil druhý těsně za francouzským Thierim Georgeou (snad dobře napsané?).
Mezi jednou z prvních startujících žen byla Radka Brožková, která zakufřila při kvalifikaci, ale pak to vytáhla z asi sedmnáctého místa na deváté. Doběhla první a držela se tam až do doběhu Minny Kauppi(má jenom o pár medailí víc).
Mezi ně se ještě dostala švýcarka Vroni Koenig-Salmi (*1969, 4 děti).
Ještě jsem si počkal na tiskovku, která byla dost zajímavá např v úrovni angličtiny medialistek ? jistá závodnice žádala o překladatele?

Klasika se odehrávala v sobotu ve Skřípově na západ od Konice (západně od Olomouce).
Kamer bylo sice v lese stejně, ale závodníci trávili v lese dvojnásob času než na krátké, a tak začátek byl i přes Tractrac trochu nuda. Navíc nám na prvních deset minut sebrali komentátoři televizní signál ( z velké obrazovky). Komentátorů bylo pět. Zhaly, nějaký angličan- ti mluvili na shromaždiště, pak někdo, kdo anglicky psal na on-line web a dva nudní komentátoři do TV. Nudní proto, protože jsem v sobotu musel odjet domů a viděl zaznám?
Muži i ženy měli jeden tříkilometrový postup hned po výměně map, a tak rozhodnutí bývala dost odlišná. Teď už bývalé klasikové mistryni světa Minně Kauppi se dokonce podařilo vyběhnout z mapy a pak byla dost naštvaná, že byla sedmá?
I díky tomu skončila Dana Brožková na prvním místě, což je fantastický úspěch? Bylo by ale hezké, kdyby to nastalo i jindy než při domácích mistrovstvích?
Druhá Mariane Andersen byla dost naštvaná a vedle rozesmáté Dany Brožkové vypadala ještě hůř?
V mužích sice Smola doběhl o 4 minuty Mrázka, ale pak visel za ním a skončil třináctý.

Na nedělních štafetách jsem nebyl, ale sledoval jsem je v televizi. Thieri Gueorgiou na nich spolkl vosu a musel ho odvézt vrtulník do nemocnice. Nikdo z přítomných netušil, co se mu stalo, a tak jsem se rozhodl mu napsat.
Odpověď zněla:

J'ai avalé la guêpe en sortant du poste 22 lors du relais.

což znamená:
Spolkl jsem vosu, když jsem opouštěl kontrolu 22 při štafetách.
Zde jeho postupy z tractracu:
http://www.tractrac.dk/?/indexM.html
Až to půjde, nahradím obrázkem.
Podle tohoto to vypadá, že Thieri neorazil pouze cíl, což byla docela škoda, když s vosou obešel kontroly 23?27. Nevím ovšem, co se Thierimu na sběrce stalo, protože v tu chvíli skončil TV přenos?

A protože jsme měli v sobotu stejný doběh, následuje srovnání:

Daniel Hubmann (SUI, 1.) 0,39
Anders Nordberg (NOR, 2.) 0,41
Francois Gonon (FRA, 3.) 0,40
Michal Smola (CZE, 13.) 0,44
Jan Mrázek (CZE, 24.) 0,40
Dana Brožková (CZE, 1.) 0,47
Marianne Andersen (NOR, 2.) 0,52
Annika Billstam (SWE, 3.) 0,47
Eva Juřeníková (CZE, 8.) 0,52
Merja Rantanen (FIN, 15.) 0,42 (nejrychlejší žena)
Jana Panchártková (CZE, 21.) 0,49

Kája Bořánková 0,54
Šárka Rusá 1,00
Šárka Jelínková 1,04
Magda Seifertová 0,58
Jitka 1,04
Vojta Kettner 0,51
Lukáš Kettner 0,59
Honza Valášek 0,51
Tomáš R. 0,56
Jenda 0,55
Vašek 0,51
Chlebák 0,55

««« Předchozí text: Docházka úterní tréninky, téměř definitivní verdikt Následující text: Nechybí někomu flaška??? »»»

Dan Šafka | 22-07-2008 07.07 | Závody, Fotky | trvalý odkaz | tisk | 1743x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.